1. Wprowadzenie

 

Przy danej prędkości średniej gazu νśr (m/s) i znanym polu przekroju kanału wentylacyjnego S (m2) wydatek gazu, czyli ilość gazu przepływającego przez kanał w jednostce czasu w m3/s można wyznaczyć z zależności:

V = νśr S

Walec Thomasa służy do pomiaru wydatku powietrza chłodzącego metodą kalorymetryczną. Metoda kalorymetryczna polega na tym, że w pewnym przekroju kanału wentylacyjnego wprowadza się źródło ciepła o znanej mocy P watów i mierzy temperatury gazu przed tym przekrojem t1 [°C] i za przekrojem t2 [°C]. Walec Thomasa (rys poniżej) jest to walec o gładkiej powierzchni wewnętrznej, który ma w środku umieszczony opornik grzejny Rg, a w pewnych odległościach od tego opornika są umieszczone oporniki R1 i R2, służące do pomiaru temperatur.

Opornik Rg jest zasilany mocą P ze źródła napięcia stałego lub przemiennego – za pośrednictwem urządzenia do pomiaru mocy. Oporniki R1 i R2 stanowią dwie gałęzie mostka pomiarowego, którego pozostałymi gałęziami są oporniki R3 i R4 i połączony z nimi opornik równoważący r. Oporniki R1 i R2 walca są wykonane w postaci siatek z cienkiego drutu. Dzięki temu R1 omywany przez gaz na wlocie uzyskuje temperaturę t1 równą temperaturze gazu. Następnie gaz podgrzany ciepłem wydzielonym na oporniku Rg ( o mocy P ) omywa opornik R2. Dzięki temu opornik R2 ma temperaturę t2 równą temperaturze gazu podgrzanego. W ustalonym stanie cieplnym moc pobrana przez Rg zostaje przekazana do gazu. Znając wartość mocy P dostarczonej do opornika Rg oraz temperatury t2 i t1 oporników R1 i R2 można ze wzoru :

 

 , gdzie: Cp – ciepło właściwe gazu w W*s/(m3*K)

 

obliczyć wydatek gazu lub ze wzoru :

 

 

Różnicę temperatur t1 – t2 wyznacza się na podstawie różnicy rezystancji R2 – R2t. Rezystancje pomiarowe R1 i R2 powinny być sobie równe. Rezystancja mostka r służy do każdorazowego zrównoważenia mostka. Na początku pomiaru przed załączeniem źródła mocy na rezystancję grzejną przepuszcza się przez walec strumień mierzonego gazu o ustalonej temperaturze. Po ustaleniu się temperatur równoważy się mostek. Wtedy :

 

 

Następnie załącza się źródło mocy na opornik grzejny i po ustaleniu się temperatur równoważy się ponownie mostek przez zmianę rezystancji r ustalając pewną wartość rt. Rezystancja pomiarowa na wyjściu ma pewną wartość R2t, a rezystancja pomiarowa na wejściu ma wartość niezmienną R1, przy czym

 

 

Przyrost rezystancji pomiarowej na wyjściu

 

,

a przyrost temperatury :

 

 

Znając powyższe zależności łatwo wyznaczymy wydatek gazu V.

Ze względu na dokładność pomiarów optymalny przyrost temperatury, wg danych literaturowych, powietrza w walcu wynosi od 3 do 8 (°C), a najkorzystniejsza prędkość powietrza = (1 do 10)m/s.

Dopuszczalna moc siatki grzejnej = 2500W. Siatka zasilana jest z jednofazowej sieci prądu przemiennego.

 

2. Przebieg ćwiczenia

 

Należy dokonać rozruchu silnika bocznikowego, a następnie regulując prąd wzbudzenia doprowadzić go do znamionowej prędkości obrotowej.

Przed przystąpieniem do pomiarów należy również uzyskać równowagę mostka.

Odczytać wartości rezystancji R3 i R4.

Pomiary wykonujemy dla różnych przypadków:

a)   Przy stałej prędkości obrotowej i różnych wartościach mocy,

b)  Dla różnych prędkości i przy stałej wartości mocy.

 

Obliczanie wydatku gazu w celu wyznaczenia charakterystyki V = f(n)

 

Wzory do obliczeń :

 

a) Wydatek obliczamy :

                 gdzie Cp =1013 [ J/(kg*deg )]

b) Przyrost temperatury obliczymy :

 

          gdzie a = 0,0039 [1/1°C]

c) Rezystancję grzejną rt obliczymy przy P ¹ 0 po przekształceniach :

 

,     więc

gdzie : R2 - jest rezystancją drugiej siatki zmieniającej się przez równoważący mostek rezystancję R4, R2t – rezystancja pomiarowa na wyjściu

 

d) R2 obliczymy przy P = 0 [W] ze wzoru :

 

 

Obliczanie prędkości powietrza chłodzącego w celu wyznaczenia charakterystyki  v = f(n).

gdzie:

V – wydatek gazu ;

S – pole przekroju poprzecznego walca

 

           S = 0,124 [m2]

r = 0,137 [m]

h = 1,05 [m]